Kamica moczowa jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z oddawaniem moczu u psów.
Rodzaje kamieni moczowych i predyspozycje rasowe
Kamienie moczowe najczęściej lokalizują się w pęcherzu, następnie cewce moczowej, nerkach i moczowodach. Ze względu na skład mineralny dzielimy je na kamienie struwitowe, szczawianowo-wapniowe, cystynowe oraz moczanowe.
Niektóre rasy wykazują predyspozycje do występowania różnego rodzaju kamieni.
Kamienie struwitowe
Występują głównie u młodych psów i dorosłych suk. Najczęściej u ras takich jak sznaucer miniaturowy, bichon frise, cocker spaniel, pudel miniaturowy.
Kamienie szczawianowo wapniowe
Głównie spotykamy u małych ras jak sznaucer miniaturowy , bischon , yorkshire terier, lhasa apso Częściej występują u samców niż u samic w przypadku psów.
Kamica moczanowa
Najczęściej diagnozujemy ją u dalmatyńczyków, buldogów angielskich, sznaucerów miniaturowych, yorkshire terierów (w przypadku obecności zespołu wrotno-obocznego).
Kamica cystynowa
To schorzenie gównie jamników, bassetów, buldogów angielskich, yorkshire terierów, rottweilerów, chihuahua.
Kamica krzemianowa
Predysponowane rasy to owczarek niemiecki, labrador, golden retriever, owczarek staroangielski.
Niestety rozpuszczenie większości kamieni za pomocą leczenia farmaceutycznego czy dietetycznego, nie jest możliwe, pozostaje nam więc chirurgiczne usunięcie kamienia. Kamienie moczowe można również usuwać za pomocą metod powodujących ich rozbicie, jednak zabiegi te są rzadko wykonywane ze względu na długość ich trwania i wysokie koszty.
Objawy
Ze względu na lokalizację kamienia w układzie moczowym, jego wielkość oraz skład chemiczny, objawy kamicy mogą być bardzo różne. Najczęściej kamienie w układzie moczowym lokalizują się w pęcherzu moczowym co przez właściciele obserwują utrudnione oddawanie moczu, częstomocz oraz krwiomocz. Przy obecności kamieni w cewce moczowej obserwujemy dodatkowo problem z oddaniem moczu widoczny jako często, bezskuteczne próby oddawania moczu lub kropelkowe oddawanie moczu. W przypadku długotrwałych problemów z oddawaniem moczu, mogą pojawić się poważne i nieodwracalne problemy zdrowotne u zwierząt.
Diagnostyka kamicy moczowej
Opiera się ona głównie na informacjach, które uzyskujemy od właściciela pacjenta (wcześniejszych problemach z układem moczowym, predyspozycji rasowych), oraz na badaniach obrazowych. Najpowszechniejszą metodą rozpoznawania kamicy jest badanie ultrasonograficzne. USG pozwala nam na określenie ilości i wielkości kamieni w nerce oraz pęcherzu moczowym i określenie stopnia zastoju moczu w nerce. W celu uwidocznienia kamieni w moczowodzie oraz cewce moczowej, konieczne jest wykonanie zdjęć RTG, a bardzo często również RTG z kontrastem. Badania krwi oraz moczu są konieczne w celu określenia stanu ogólnego pacjenta.
Metody leczenia
Po zlokalizowaniu kamieni w układzie moczowym oraz określeniu ich wielkości, powinno się wybrać jak najmniej inwazyjną metodę usunięcia złogów z dróg moczowych. Natomiast po ustaleniu składu chemicznego kamieni, należy wprowadzić postępowanie, mające na celu zapobieganie nawrotom kamicy.
Najbardziej bezinwazyjną metodą leczenia kamicy układu moczowego jest rozpuszczenie kamieni w drogach moczowych. Niestety metoda ta ogranicza się głównie do kamieni fosforanowo-amonowo-magnezowych (struwitowych), rzadziej cystynowych czy amonowych, ponieważ pozostałe rodzaje kamieni nie ulegają rozpuszczeniu ani pod wpływem diety ani terapii farmakologicznej. W takim przypadku pozostaje nam chirurgiczne usunięcie kamieni.
Nie stosuje się leczenia farmakologicznego czy dietetycznego do usunięcia kamieni znajdujących się w moczowodach lub cewce moczowej, ze względu na ilość powikłań występujących przy niedrożnościach.
Drobne, liczne kamienie o gładkich krawędziach znajdujące się w pęcherzu moczowym można spróbować usunąć za pomocą urohydropropulsji, czyli w sposób przypominający proces oddawania moczu. Inną metodą pozbycia się kamieni z dróg moczowych jest litotrypsja, czyli rozbicie kamieni. Obie ww. metody są mało inwazyjne ale rzadko stosowane ze względu na długość zabiegu i związane z tym koszty, o czym pisaliśmy powyżej.
Wybór metody leczenia kamicy układu moczowego u psów i kotów w każdym przypadku należy rozpatrywać indywidualnie. Nadal większość kamieni z pęcherza moczowego usuwa się w sposób tradycyjny przez wykonanie chirurgiczne otwarcie pęcherza moczowego.
W przypadku kamicy układu moczowego najważniejszą sprawą jest nie tylko usunięcie istniejącego złogu, a ustalenie jego składu mineralnego oraz znalezienie przyczyny jego powstania. Trzeba pamiętać, że kamica układu moczowego ma skłonność do nawrotów, a odpowiednia profilaktyka farmakologiczna oraz dietetyczna są w stanie zminimalizować ryzyko nawrotu choroby i konieczności wielokrotnego usuwania złogów i kamieni.